Kontakter

Hör av dig till oss med dina frågor.

Skola

Montessoriskolan Campus åk f-4

Albert Engströms gata 5
761 46 Norrtälje

Montessoriskolan Gustafslund åk 5-9

Stockholmsvägen 18
761 43 Norrtälje

Förskolor

Montessoriförskolan Amorinen

Gjuterivägen 4B
761 40 Norrtälje

Montessoriförskolan Grind

Grindvägen 14 C
761 62 Norrtälje

Montessoriförskolan Grossgärdet

Frötunagatan 16
761 45 Norrtälje

Åsa Bertilsson, rektor 070 – 648 56 53
asa.bertilsson@montessoriskolan.nu

Tinna Sörberg, rektor för förskolorna
070 -225 62 53
tinna.sorberg@montessoriskolan.nu

Anne-Marie Utterström Olsson, VD 073 – 959 35 51
anne-marie.utterstrom@montessoriskolan.nu

Mikael Lindholm, biträdande rektor och IT-ansvarig 070 – 217 95 92
mikael.lindholm@montessoriskolan.nu

Sofia Sjölund, ekonomichef 072 – 559 81 33
sofia.sjolund@montessoriskolan.nu

Maria Mattsson, administration 072 – 241 64 96
maria.mattsson@montessoriskolan.nu

Arbetslagsledare:

Emelie Lannebrink Svensson, Fritidshem F-6:
076-496 34 53
emelie.ls@montessoriskolan.nu

Carola Kyller, Campus åk F-4: 070 – 619 56 53
carola.kyller@montessoriskolan.nu

Christina Erlandsson, Gustafslund åk 5-9: 070 – 270 3128
christina.erlandsson@montessoriskolan.nu

Årskurs F-4

F-2 : 076 – 496 34 58
3-4 : 076 – 496 34 59

Marie-Louise “Sisa” Jansson, Förskollärare:
sisa.jansson@montessoriskolan.nu

Jenny Hamilton, Förskollärare:
jenny.hamilton@montessoriskolan.nu

Helena Köhler Christiansson, Lärare 1-2:
helena.kohler@montessoriskolan.nu

Caroline Von Bergen, Lärare 1-2:
caroline.vonbergen@montessoriskolan.nu

Janaki Strömberg, Lärare 1-2:
janaki.stromberg@montessoriskolan.nu

Ellen Boström, Lärare med specialpedagogiskt uppdrag:
ellen.bostrom@montessoriskolan.nu

Anneli Cegerblad, Lärare 3-4 :
anneli.cegerblad@montessoriskolan.nu

Madeleine Fernberg, Lärare 3-4:
madeleine.fernberg@montessoriskolan.nu

Emelie Lannebrink Svensson, Lärare i fritidshem:
emelie.ls@montessoriskolan.nu

Johanna Schubert, Resurspedagog:
johanna.schubert@montessoriskolan.nu

Helena Mellqvist, Resurspedagog:
helena.mellqvist@montessoriskolan.nu

Rakel Rudebrant, Resurspedagaog:
rakel.rudebrant@montessoriskolan.nu

Slöjd:

Carola Kyller åk 3-9:
carola.kyller@montessoriskolan.nu

Emma Lindberg åk 3-9
emma.lindberg@montessoriskolan.nu

Idrott och hälsa

Carin Nirling åk 1-6
carin.nirling@montessoriskolan.nu

Fritidshemmet Campus

F-2 : 076 – 496 34 54
3-4 : 076 – 496 34 55

Emelie Lannebrink Svensson:
emelie.ls@montessoriskolan.nu

Jimmy Skoog:
jimmy.skoog@montessoriskolan.nu

Camilla Andersson:
camilla.andersson@montessoriskolan.nu

Jesper Råhäll:
jesper.rahall@montessoriskolan.nu

Anne-Christine “Anki” Brink:
anki.brink@montessoriskolan.nu

Johanna Schubert:
johanna.schubert@montessoriskolan.nu

Sabina Wiklund:
sabina.wiklund@montessoriskolan.nu

Rakel Rudebrant, Resurspedagaog:
rakel.rudebrant@montessoriskolan.nu

Årskurs 5-6

076 – 496 34 60

Christina Croneld, Lärare:
christina.croneld@montessoriskolan.nu
 

Åse Gustavsson, Lärare:
ase.gustavsson@montessoriskolan.nu

Therese Öhman, Lärare:
therese.ohman@montessoriskolan.nu

Carin Nirling, Idrott åk f-6 och lärare åk 5-6:
carin.nirling@montessoriskolan.nu

Malin Österberg, Resurspedagog och fritids
malin.osterberg@montessoriskolan.nu

Per Malmlof, Resurspedagog
per.malmlof@montessoriskolan.nu

Årskurs 7-9

076 – 496 34 61

Christina Erlandsson, Lärare:
christina.erlandsson@montessoriskolan.nu

Eric Törner, Lärare:
eric.torner@montessoriskolan.nu

Kajsa Carlsson, Lärare:
kajsa.carlsson@montessoriskolan.nu

Anders Erlandsson, Lärare:
anders.erlandsson@montessoriskolan.nu

Helen Källberg, Lärare med specialpedagogiskt uppdrag:
helen.kallberg@montessoriskolan.nu

Maria Hämmerle, Lärare – Tyska:
maria.hammerle@montessoriskolan.nu 

Louise Hallgren, Lärare – spanska:
louise.hallgren@montessoriskolan.nu

Odile Fransson, Lärare – franska:
odile.fransson@montessoriskolan.nu

Jesper Råhäll, Resurspedagog
jesper.rahall@montessoriskolan.nu

Mathias Liss, Resurspedagog och fritids
mathias.liss@montessoriskolan.nu

Lärare idrott och hälsa

Carin Nirling åk 1-6:
carin.nirling@montesstoriskolan.nu

Anders Erlandsson åk 7-9:
anders.erlandsson@montessoriskolan.nu

Lärare slöjd

Carola Kyller åk 3-9:
carola.kyller@montessoriskolan.nu

Emma Lindberg åk 3-9
emma.lindberg@montessoriskolan.nu

Lärare Bild

Emelie Björck
emelie.bjorck@montessoriskolan.nu

Fritidshemmet Gustavslund 5-6

072 – 554 22 64

Mathias Liss
mathias.liss@montessoriskolan.nu

Malin Österberg
malin.osterberg@montessoriskolan.nu

Elevhälsoteam

Åsa Bertilsson, rektor: 070 – 648 56 53
asa.bertilsson@montessoriskolan.nu

Mikael Lindholm, elevhälsosamordnare Vigelsjö F-4: 070 – 217 95 92
mikael.lindholm@montessoriskolan.nu

Helen Källberg, elevhälsosamordnare Gustavslund 5-9: 070 – 586 56 53
helen.kallberg@montessoriskolan.nu

Karolina Wägerth, kurator: 072 – 242 44 28,
karolina.wagerth@montessoriskolan.nu

Anna Sjöström, skolsköterska: 076 – 496 34 51,
anna.stjortrom@montessoriskolan.nu

Ellen Boström, lärare med specialpedagogiskt uppdrag:
ellen.bostrom@montessoriskolan.nu

Ingrid Gråberg, psykolog: nås via rektor Åsa Bertilsson

Tel: 076 496 34 62

Jenny Harold, kökschef:
jenny.harold@montessoriskolan.nu

Helen Österberg, kock:
helen.osterberg@montessoriskolan.nu

Charlott, Lotta, Andersson, kock:
charlott.andersson@montessoriskolan.nu

Montessoriskolan Campus åk f-4

Montessoriskolan Gustafslund åk 5-9

Montessoriförskolan Amorinen

Montessoriförskolan Grind

Montessoriförskolan Grossgärdet